Vi ber om ursäkt!

Problem när höstterminens platser släpptes.

Under tisdagskvällen släpptes höstterminens lediga platser till dem som tidigare stått i kö. Tyvärr uppstod problem med webbsidan och de lediga utbildningarna blev inte synliga förrän kl. 18.30. Många som väntade på att boka en plats i det nya systemet Studyalong kom inte in på sidan.

Vi beklagar djupt det inträffade och förstår att det skapar både ilska och frustration. Vi har än så länge ingen förklaring till varför systemet inte fungerade som det skulle.

Med införandet av Studyalong går kulturskolan från ett system där elever ibland har köat i flera år, till ett direktbokningssystem där lediga kurser kan bokas direkt. Det nya systemet är en helhetslösning för kulturskolor som stödjer allt från schemaläggning, kommunikation och betalningar till lokalöversikt och instrumentuthyrning.

Trots tisdagens problem tror vi att systemet kommer att göra kulturskolan bättre, och vi ber än en gång om ursäkt för det inträffade.

 

24 maj 2023