Dags att anmäla dig till Uppsala Summerchestra!

Det perfekta sommarjobbet för dig som älskar musik.

Uppsala Summerchestra sommaren 2017.Uppsala Summerchestra sommaren 2017.

Uppsala Summerchestra arrangeras av Uppsala kulturskola i samarbete med arbetsmarknadsförvaltningen och är en orkester med 8–10 medlemmar som åker runt i Uppsala och ger konserter, främst på äldreboenden, under sommarlovet.

Går du i årskurs 9 eller årskurs 1 eller 2 på gymnasiet är du välkommen att ansöka om sommarjobb i Uppsala Summerchestra via www.uppsala.se/sommarjobb. Sista ansökningsdag är 6 mars. OBS! Skriv i din ansökan att du vill jobba med Uppsala Summerchestra. Du bör ha vana av att spela ett instrument och av att spela tillsammans med andra musiker. Antagningsprov kommer att ske i slutet av mars/början av april.

Arbetsperioden är preliminärt 17 juni – 5 juli (period 1). Arbetsdatumen kan komma att justeras något.

För mer information om ansökan kontakta Feriearbete och företag: uppsalajobbar@uppsala.se. För mer information om Uppsala Summerchestra kontakta Uppsala kulturskola: kulturskolan.expeditionen@uppsala.se

6 februari 2019