Jobba hos oss

Välkommen till en av Uppsalas trevligaste arbetsplatser!

Uppsala kulturskola är den kommunala kulturskolan, med verksamhet sedan 1956.

Sedan 2015 är Uppsala kulturskola en avdelning under Uppsala kommuns kulturförvaltning. Med musik, dans och teater, närmare 2 300 elevplatser, över 60 högskoleutbildade pedagoger, verksamhet över hela kommunen, stor orkester- och körverksamhet och stor genrebredd är Uppsala kulturskola det självklara valet för barn och ungdomar som vill spela, sjunga, dansa och spela teater i Uppsala.

Lediga jobb på kulturförvaltningen annonseras på kommunens webbsida, se länk nedan:
Sök bland lediga jobb i Uppsala kommun

Lediga tjänster just nu

Trumpetpedagog

Uppsala kulturskola söker dig som är trumpetpedagog!

Läs mer och ansök här

Mer information

Bo Frick
Kulturskolechef

Mer information

Monica Alwinder Gustafson
Biträdande kulturskolechef
Uppdaterad: